Ford-oceneni
Počítejte s Fordem

S novým adaptivním tempomatem od Fordu o krok blíže k plynulé a bezpečné jízdě

 
Ford-oceneni

Klasickým tempomatem je dnes vybavena již řada vozidel. Tento systém najde uplatnění na dálnici ale i na silnicích vyšších tříd. Ford, jakožto automobilka s důrazem na inovace, se však rozhodla jít ještě dál. Výsledkem je nový adaptivní tempomat (Adaptive Cruise Control – ACC).

Udržuje rychlost, kontroluje rozestupy

ACC je pokročilý systém samočinné regulace rychlosti jízdy, který pomáhá udržovat vedle nastavené rychlosti také vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla. Když systém zachytí jiný automobil, vyšle signál ke zpomalení tak, aby zůstal zachován bezpečný odstup. Jakmile se prostor uvolní, vůz opět samočinně akceleruje na nastavenou rychlost. Žádné další přenastavování není třeba. Pokud je tedy, lidově řečeno, široko daleko volno, systém nijak nezasahuje, pouze udržuje rychlost na hodnotě nastavené řidičem jako klasický tempomat. Zaznamená-li však radarový senzor jiné vozidlo, vůz zpomalí a systém samočinně udržuje konstantní časový odstup (neboli vzdálenost při dané rychlosti jízdy). Maximální hodnoty zrychlení a zpomalení v tomto režimu se pohybují v rozsahu +1,5 m/s2 až -3,0 m/s2, což umožňuje plynulé změny rychlosti typické pro jízdu v souvislém dopravním provozu.

User-friendly obsluha a nastavení

Adaptivní tempomat se zapíná a ovládá tlačítky na volantu. Multifunkční displej zobrazuje nastavení rychlosti, následované vozidlo, časový odstup či aktivitu ACC). Adaptivní tempomat přepíná mezi aktivním a pohotovostním režimem, zvyšuje/snižuje rychlost v krocích po 5 km/h, změnší/zvětší odstup od vozidla vpředu, zapne či vypne systém ACC.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016