nova-fiesta-a-ranger-stanovily-tri-nove-rekordy-v-usporne-jizde
Počítejte s Fordem

Nová Fiesta 1,0 EcoBoost (92 kW) zaznamenala při eco rallye spotřebu 2,9 l/100 km. Skvělých výsledků dosáhl i model Ranger

 
nova-fiesta-a-ranger-stanovily-tri-nove-rekordy-v-usporne-jizde

Nový Ford Fiesta hatchback a pick-up Ranger stanovily tři nové rekordy úsporné jízdy. Fiesta se vznětovým motorem TDCi 88 kW dosáhla na trase dlouhé 570 km průměrné spotřeby 2,3 l/100 km a stala se tak celkovým vítězem soutěže. Fiesta 1,0 EcoBoost 92 kW pak zaznamenala v soutěži průměrnou spotřebu 2,9 l/100 km. Norové Knut Wilthil a Henrik Borchgrevink stanovili zatím nepotvrzený světový rekord v nejdelší vzdálenosti ujeté vozem kategorie pick-up na jednu nádrž paliva.

Jezdit pod tři litry jde i s benzínem

Fiesta se vznětovým motorem TDCi 88 kW, ve které jeli novinář Paul Clifton a inženýr Ian McKean, dosáhla na trase dlouhé 570 km průměrné spotřeby 2,3 l/100 km a stala se tak celkovým vítězem soutěže. Dosažená spotřeba je o 12 procent nižší než u předchozího rekordu a o celých 34 procent nižší než oficiálně udávaná kombinovaná spotřeba.

Nicméně mimořádně příznivé spotřeby pod 3 litry na 100 kilometrů lze dosáhnout i s benzínovým motorem. Fiesta 1.0 EcoBoost 92 kW s posádkou Andy Dawson – Andrew Marriott zaznamenala v soutěži průměrnou spotřebu 2,9 l/100 km, což je o 14 procent méně než předchozí rekord a o 33 procent méně než oficiální hodnota.

eco1

6 tipů pro úspornou jízdu

Výše uvedené hodnoty byly dosaženy během tzv. eco rallye – závodu, u kterého vyhrává ne ten nejrychlejší, ale ten, kdo zaznamená na dané trase nejnižší spotřebu. Posádka trasu často dopředu plánuje. Myslí se i na nejmenší detaily – např. se parkuje z kopce (nikoliv v kopci) apod. Nicméně i při běžném provozu lze s autem v dobrém stavu přinejmenším dosáhnout na tabulkové hodnoty, ne-li je překonat. V této souvislosti pro vás máme několik tipů:

  • Starejte se o svůj vůz a kontrolujte pravidelně hladinu oleje. Správně udržované vozy jezdí hospodárněji.
  • Jednou měsíčně zkontrolujte tlak v pneumatikách. Podhuštěné pneumatiky mohou zvýšit spotřebu až o čtyři procenta.
  • Nevozte v autě zbytečnou zátěž.
  • Odstraňte nepoužívaný střešní nosič a nejezděte s pootevřenými okny, zejména ve vyšších rychlostech.
  • Jezděte plynule a dívejte se co nejdál dopředu. Prudká akcelerace i brzdění se negativně odrážejí na spotřebě.
  • Při akceleraci řaďte vyšší rychlostní stupně co nejdříve. Vozy Ford mají indikaci vhodného okamžiku řazení.

Světový rekord pro Ford Ranger

Norská posádka Wilthil a Henrik Borchgrevink stanovila zatím nepotvrzený světový rekord v nejdelší vzdálenosti ujeté vozem kategorie pick-up na jednu nádrž paliva. Zvolili si k tomu Ford Ranger 2.2 TDCi. Než jim takříkajíc došla šťáva, urazili šampioni úsporné jízdy s pick-upem celkem 1 616 km průměrnou rychlostí 60 km/h. Jejich trasa vedla přes Norsko, Švédsko a Finsko.

Navzdory nepříznivým povětrnostním podmínkám dosáhli Wilthil a Borchgrevink během třicetihodinové jízdy průměrné spotřeby těsně pod 5,0 l/100 km, což v porovnání s oficiálně udávanou kombinovanou spotřebou představuje zlepšení o 23 procent.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016