ford-a-lyft-spojuji-sily-pri-vyvoji-autonomnich-vozu
Počítejte s Fordem

Ford a Lyft zahájili spolupráci v oblasti vývoje autonomních vozidel a jejich nasazování do běžného provozu

 
ford-a-lyft-spojuji-sily-pri-vyvoji-autonomnich-vozu

Není otázkou zda, ale kdy a jakým způsobem změní autonomní vozy způsoby přepravy lidí i zboží. Za jak dlouho nastane ofenziva samořiditelných aut bude záviset na řadě faktorů. Jedním ze zásadních bude bez pochyby to, jakým způsobem budou spolupracovat firmy, úřady a veřejnost.

Alternativní taxislužba Lyft výhledově s auty bez řidiče

Modrý ovál zahájil spolupráci se společností Lyft, která provozuje stejnojmennou aplikaci umožňující majitelům chytrých telefonů objednat si odvoz. „Naše nové partnerství se společností Lyft umožní oběma stranám směřovat k cenově dostupnější, spolehlivější a přístupnější dopravě budoucnosti,“ řekl Sherif Marakby, viceprezident Ford Motor Company pro oblast autonomních vozů a elektrifikaci. „Představte si to následovně: spustíte ve svém telefonu aplikaci Lyft v době vysoké poptávky, Ford a Lyft budou muset umět pro vás rychle vyslat samořiditelný vůz, který vás dopraví do cíle co možná nejrychleji a nejbezpečněji. A zde naše spolupráce s firmou Lyft začíná.“

Značka Lyft disponuje sítí zákazníků, těší se rostoucímu zájmu o své služby a má velké znalosti dopravních toků ve městech. Společnost Ford má zkušenosti s vývojem technických řešení pro autonomní vozy a výrobou ve velkém měřítku. Společně tak mohou obě strany přijmout ta nejlepší rozhodnutí pro budoucnost. K otázkám, jež bude potřeba zodpovědět, patří mimo jiné:

  • Jak vytvořit technologickou platformu, která by efektivně spolupracovala s platformou partnerské strany (jako je Lyft) na rychlém vyslání autonomního vozu?
  • Ve kterých městech službu provozovat?
  • Jaká infrastruktura bude zapotřebí k udržování flotily samořiditelných vozů tak, aby byly zákazníkům vždy k dispozici?

Cílem není být první, ale nabídnout přívětivou a dostupnou službu pro miliony lidí po celém světě

Postupné zavádění samořiditelných aut do existujícího systému dopravy – ať už osob či nákladu – je často vnímán jako závod automobilek o to, kdo bude první. Ford nicméně směřuje své úsilí k vybudování služby vycházející z reálných lidských potřeb a přání. Silný důraz přitom klade na bezpečnost a spolehlivost. „Během budování technologické platformy vyšleme do sítě Lyftu živé řidiče. To nám umožní otestovat kompatibilitu našeho rozhraní s platformou Lyftu. Naše vývojářské týmy již spolupracují na tom, aby spolu oba systémy uměly komunikovat. Cílem je, aby zákazník využívající aplikaci Lyft nepoznal žádný rozdíl,“ řekl Marakby.

Na reálné nasazení samořiditelných aut si ještě budeme muset počkat. Určitě to ale nebude věčnost

V nejbližší době ještě nelze očekávat nasazení samořiditelných aut v běžném provozu. A i autonomní prototypy, kterými modrý ovál do tohoto partnerství přispěje, zpočátku nebudou vozit zákazníky. Nejprve je nutné zajistit, aby byla technologie dostatečně vyspělá, bezpečná a také proveditelná z obchodního hlediska. Cílem je totiž navrhnout takový model přepravy, který využívá autonomní vozy. Zároveň ale nepřichází o ziskovost a konkurenceschopnost.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016