Ford_Dominos_AVResearch_02
Počítejte s Fordem

Ford začne doručovat pizzu od Domino’s pomocí autonomního modelu Fusion. Zatím pouze v testovacím režimu

 
Ford_Dominos_AVResearch_02

Ačkoliv plně autonomní vozidla jsou stále hudbou budoucnosti, výzkum jde dopředu doslova před očima. Ford nedávno oznámil spolupráci s americkým restauračním řetězcem Domino’s. V rámci testovacího režimu bude zákazníkům vozit pizzu autonomní Ford Fusion. Zatím půjde o testovací režim. V kabině budou technikové a bezpečnostní expert manuálně kontrolující chování vozu.

Doručování zásilek autonomními vozy – hudba budoucnosti, která hraje stále hlasitěji

Domino’s je velkým řetězcem specializujícím se na pizzu, kterou také – podobně jako většina konkurentů – rozváží zákazníkům. O rozvoz se stará tým pracovníků z masa a kostí. Kdo ví, jak dlouho ale současný stav potrvá. Restaurační řetězec totiž nedávno začal spolupracovat s modrým oválem v oblasti výzkumu využití autonomních vozidel pro potřeby rozvozu jídla. V současnosti probíhá testovací režim, v rámci něhož pizzu zákazníkům rozváží Ford Fusion Hybrid Autonomous Research Vehicle, tedy autonomní testovací Ford Fusion hybrid. V jeho kabině sice sedí tým techniků a bezpečnostní expert. I přesto jde ale o první podobný experiment tohoto typu v branži a téměř mrazí z představy, že za pár let mohou být autonomní vozy běžnou realitou.

Přístup do vozu pomocí kódu

Potenciálním problémem při doručování zásilek autonomními auty není jen případná chyba autopilota a následná nehoda. U auta bez řidiče je dalším problémem doručování to, že se klient nemá ke svému nákupu – ať už jde o pizzu nebo cokoliv jiného – jak dostat. Nejde nicméně o problém neřešitelný. Přístup do Domino’s Heatwave Compartment, tedy do vyhřívaného boxu, ve kterém je uloženo jídlo, bude zákazníkům umožněn pomocí unikátního kódu, který jim přijde smskou. Již nyní Domino’s umožňuje sledovat zásilku pomocí svého Domino’s Tracker®. They will also receive text messages as the self-driving vehicle approaches that will guide them on how to retrieve their pizza using a unique code to unlock the Domino’s Heatwave Compartment™ inside the vehicle.

Výzkum probíhá v Ann Arbor ve státě Michigan. Kromě toho, že zde má oficiální sídlo řetězec Domino’s, je to odsud co by kamenem dohodil do testovacího centra Mcity, simulovaného městečka, kde modrý ovál už nějaký čas testuje své autonomní vozy.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016