novy-ford-fiesta-ziskal-v-testu-ncap-maximalnich-moznych-pet-hvezdicek
Počítejte s Fordem

Pět hvězdiček Euro NCAP pro nový Ford Fiesta

 
novy-ford-fiesta-ziskal-v-testu-ncap-maximalnich-moznych-pet-hvezdicek

I malé auto dokáže být bezpečné. Příkladem budiž nový Ford Fiesta. Ten si nedávno z testů Euro NCAP odvezl plných pět hvězdiček. Kromě skvělé pasivní bezpečnosti si Fiesta vysloužila pochvalu také za nespočet moderních technologií – např. předkolizní asistent s detekcí chodců, sledování bdělosti či systém pro automatické navrácení do jízdního pruhu.

Pět hvězdiček potřetí

Poprvé dosáhla Fiesta na prestižních pět hvězd již v roce 2008. Druhý triumf přišel o 4 roky později. Třetí vyznamenání pak bylo uděleno před pár dny. Testován byl pětidveřový hatchback nové generace Fiesty o pohotovostní hmotnosti 1150 kg. Vůz byl ve standardní, nicméně velice štědré výbavě. Nechyběly čelní airbagy na předních sedadlech, boční airbagy na předních i bočních sedadlech a dále bezpečnostní pásy s předepínači a omezovači síly.

Za ochranu dospělých si Fiesta odvezla 87% hodnocení. Prostor pro cestující zůstal při standardizovaném čelním nárazu 40 procenty přídě stabilní. Byla prokázána dobrá úroveň ochrany kolen i stehen řidiče a spolujezdce. Velmi dobrých výsledků prokázala Fiesta i při bočním nárazu. A jako dostatečná se ukázala i ochrana při problematickém bočním nárazu na sloup. Kvalitního výsledku dosáhla Fiesta i v ochraně dětských pasažérů a vysloužila si 84 %. Detailní výsledky nárazových testů jsou dostupné, mimo jiné, na oficiálních stránkách Euro NCAP.

Karoserie zušlechtěná bórem slibuje o 36 % vyšší pevnost

Karoserie nové Fiesty obsahuje o 36 procent více vysokopevnostní oceli zušlechtěné bórem. Tento materiál se objevuje v kriticky důležitých místech včetně horní části středového sloupku karoserie, jehož vylepšená konstrukce účinněji odvádí energii bočního nárazu do střechy. Deformaci prostoru pro cestující při bočním nárazu zabraňují rovněž zdokonalené výztuhy ve dveřích. V nich se nacházejí také tlakové senzory, které umožňují rychlejší aktivaci zádržných systémů.

Malý, ale technologicky na výši

Vyspělé asistenční systémy nové Fiesty využívají dvou kamer, tří radarů a dvanácti ultrazvukových senzorů. Tato kombinace umožňuje sledovat okolí vozu v rozsahu 360° a dopředu až na vzdálenost 130 metrů. U nové Fiesty se můžete těšit např. na aktivní parkovací asistent, adaptivní tempomat, automatické přepínání dálkových světel, hlídání mrtvých úhlů, upozornění na vozidla přijíždějící ze strany, indikátor vzdálenosti, sledování bdělosti, systém pro automatické navrácení do jízdního pruhu a rozpoznávání dopravních značek.

Hodnotící zpráva Euro NCAP pak přímo vyzdvihla nastavitelný omezovač rychlosti a systém navrácení do jízdního pruhu.

4 + 2 varianty

Nová Fiesta se aktuálně dodává ve verzi Trend, Titanium, ST-Line a Vignale. Příští rok pak paletu rozšíří ještě cross-over Fiesta Active a sportovní Fiesta ST s výkonem libových 200 koní.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016