Auto_Show_024
Počítejte s Fordem

Ford Airstream. Zajímavý koncept z roku 2007 jezdí na vodík a kombinuje vlastnosti SUV a karavanu

 
Auto_Show_024

Modrý ovál v historii přišel s nespočtem mimořádně zajímavých konceptů. Vedle FX-Atmos, o kterém jsme psali nedávno, může být příkladem vůz označený jako Ford Airstream. Koncept byl představen na autosalonu North American International Auto Show v Detroitu v roce 2007. Na první pohled kombinuje vlastnosti MPV či SUV a karavanu či obytného vozu. Ostatně není se co divit. Ford jej vyvinul ve spolupráci se společností Airstream, která obytná vozidla vyrábí. K pohonu je využíván vodík v kombinaci s elektromotorem.

Retrofuturismus v praxi

Z designového hlediska je koncept Ford Airstream ukázkou retrofuturismu – tedy designového stylu kombinujícího historické prvky s ultramodernou. Velice zajímavě je řešen např. přístup do zavazadlového prostoru, a to pomocí trojdílných dveří. Dveře řidiče fungují a vypadají relativně konvenčně (odmyslíme-li si velice výrazné lemování oken). Netradičně je nicméně řešen přístup zprava a vlastně i na zadní sedačky. Ten zajišťují jedny velké dveře vyklápějící se směrem vzhůru. 

Jako na chatě. V autě vás zahřejí plameny ohně

Interiér vozu byl dle slov Fordu inspirován Kubrickovým filmem 2001: Vesmírná odysea. Je laděn do červena s kontrastními bílými prvky (volant, pedály, přední sedadla). Nechybí tu multifunkční displej. Zadní sedadla jsou posazeno kolmo ke směru jízdy, což je řešení často využívané právě u obytných vozů a karavanů. Uprostřed Airstremu se pak nachází virtuální krb – obrazovka, na které jsou promítány plameny ohně. Asymetrická okna pak měla nabízet mimořádné výhledy.

Vodíkový pohon

Koncept Airstream je poháněný vodíkem v kombinaci s elektřinou (pohon označovaný jako HySeries). Celkový dojezd byl udávaný jako 491 kilometrů, čistě na elektřinu vůz ujel kilometrů 40. Poté začaly akumulátory dobíjet vodíkové články. Jediným výfukovým plynem, který Airstream produkoval, byla vodní pára.

Zdroj foto: wikipedia.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016