1932-Ford-Model-18-Speedster-720x340
Počítejte s Fordem

Startování tlačítkem nebylo vynalezeno před 5, 10 ani 20 lety. Měl jej již unikátní Ford Speedster z roku 1932

 
1932-Ford-Model-18-Speedster-720x340

O automobilce Ford se říká, že postavila svět (anebo přinejmenším Ameriku) na kola. Nicméně masově vyráběné modely jako legendární “téčko” či třeba F-150 modrý ovál šikovně doplňoval skutečně unikátními skvosty. Příkladem budiž Ford Speedster z roku 1932. Vůz, který společně navrhli Edsel Ford a Eugene Gregorie a kterého se vyrobily pouze tři kusy, se pyšnil startováním tlačítkem.

Vyrobeny tři kusy. Zachovaly se dva, z toho jeden v muzeu

Ford Speedster je absolutním unikátem. Vyšel z pera syna Henryho Forda, Edsela, a Eugena Gregorieho. Jeho výrobu dostala na starost letecká divize automobilky Ford s tím, že jako základ bylo použito kupé Ford model 18. Vyrobeny byly pouze tři kusy. Auto se pyšnilo startovacím tlačítkem. Pod kapotou byl ukrytý osmiválec s plochou hlavou.

Do současnosti přežila jen dvojice těchto unikátních Fordů. Jeden kus má ve své sbírce muzem Edsel and Eleanor Ford House v Grosse Pointe ve státě Michigan. Druhý se pak prostřednictvím aukční sítě Sotheby’s před rokem prodal za dech beroucích 770 tisíc dolarů. A částka by patrně byla ještě mnohem vyšší, kdyby se nejednalo o vůz, který jeden z jeho předešlých majitelů naboural. Pod jeho kapotou se tak sice skrývá “dobově korektní”, byť nepůvodní, V8 z roku 1936 s dvojicí karburátorů Stromberg 81. Motor produkuje kolem 85 koní.

Restaurátor za Ford Speedster dostal ocenění

Speedster jeho třetí majitel naboural. Vůz byl dlouho považován za sešrotovaný. Pak nicméně vyšlo najevo, že se dostal k jistému karosáři ze státu Connecticut. Ten jej, aniž by si byl vědom výjimečnosti vozu, relativně citlivě opravil s tím, že některé díly (např. blatníky) nahradil díly z dobových Chevroletů. Po jeho smrti vůz prošel náročnou pět let trvající restaurací. Hliníkové blatníky ručně vyrobili Jim a Mike Barillo z Knoxville v Tennessee.

V roce 2013 byl vůz hvězdou charitativní automobilové přehlídky Amelia Island Concours d’Elegance, kde byly restaurátorské práce odměněny Cenou E.T. Gregorieho za design. Kdo se stal novým majitelem Speedsteru, aukční síň neprozradila.

Zdroj foto: rmsothebys.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016