Cos1
Počítejte s Fordem

Ford Sierra Cosworth RS500 se v aukci prodala za 3,5 milionu korun. Aukční sín Silverstone Auctions přitom odhadovala cenu pouze na půl milionu

 
Cos1

Z někdejšího etalonu střední třídy, Fordu Sierra, zbyly na silnicích jen zlomky. Většina provozuschopných exemplářů už toho má po 25 a více letech služby hodně za sebou a jejich zůstatková hodnota je skoro nulová. Neplatí to ovšem o mimořádně zachovalém Fordu Sierra Cosworth RS500. Vůz s pořadovým číslem 387/500 s neuvěřitelně nízkým nájezdem 17 tisíc kilometrů se před pár dny prodal v aukci za 114 750 liber, tedy asi 3,5 milionu korun.

Unikátní Sierra může být dobrou investicí

Sierru Ford vyráběl mezi lety 1982 a 1993. Nejednalo se i nikterak vzácné vozidlo. Z výrobník linek jej sjely miliony kusů. Ovšem Sierra Cosworth RS500 je trochu jiná kapitola. Ford auta vyrobil pouze pět set kusů (proto ta číslovka v názvu). O pohon se staral přeplňovaný dvoulitr od Cosworth s výkonem 224 koní. Auto vystřelilo na stovku za něco málo přes 6 vteřin a po německém Autobahnu či na závodní dráze jste s ním mohli jet až 245 km/h. To všechno v době, kdy v Mladé Boleslavi s velkou pompou odhalovali Škodu Favorit.

Sierra Cosworth RS500 i o něco méně vzácná Sierra RS Cosworth (tu poháněl stejný motor naladěný na 201 koní) jsou dnes ceněnými artikly mezi sběrateli automobilových veteránů. Proto když do aukce organizované Silverstone Auctions zamířil jeden kousek z limitované edice pěti set kusů, bylo jasné, že za hubičku nebude. Odhadoval se nejvyšší příhoz kolem půl milionu korun. Co ale následovalo, překvapilo všechny. Sierra Cosworth RS500 se vydražila za neuvěřitelných 114 750 liber, tedy asi 3,5 milionu korun.

Auto 26 let stálo

Podle popisu artiklu na webu aukční síně je hlavním důvodem mimořádně nízkého nájezdu to, že auto posledních 26 let stálo. Než zamířilo do aukce, byly vyměněny brzdové kotouče a destičky, palivová nádrž, baterie, rozvody a samozřejmě kapaliny. Poměrně překvapivě pak majitel nechal vůz na původních pneumatikách Dunlop z roku 1987. Sympatické pak je, že původní díly byly uskladněny a prodány coby příslušenství k draženému vozu.

Zdroj foto: SilverstoneAuctions.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016