FORD-STEAM-EVENT_SV2_1540
Počítejte s Fordem

Detroitští studenti postavili a otestovali plně funkční Ford Daytona z roku 1965

 
FORD-STEAM-EVENT_SV2_1540

Ne všichni jsme měli ještě coby studenti štěstí na záživné podání vyučované látky. Padesátka středoškolských studentů z amerického Detroitu si ale rozhodně nemůže stěžovat. Dostali totiž za úkol složit z téměř tisícovky součástek plně funkční Ford Daytona z roku 1965.

Škola hrou

Netradiční výukový program, jehož cílem bylo ukázat studentům, jak lze v moderním a inspirativním pracovním prostředí efektivně zkombinovat poznatky z matematiky, fyziky, strojního inženýrství a dokonce i umění, byl organizován Ford Motor Company Fund, tedy filantropickou odnoží Fordu. Podobné programy, při nichž se studenti učí zábavným a inspirativním způsobem, je pak podle Shawna Wilsona z Fordu “lépe připraví k tomu, aby jak při svých studiích, tak ve svém životě plně využili svůj potenciál.”

Nádherná Daytona z roku 1965

Studentům zabralo složení stříbrné Daytony z roku 1965 osmnáct měsíců. Celkově bylo na vůz použito téměř 1000 komponent. Srdcem auta je motor Ford 306 o výkonu 350 koní, která na kola přenáší převodovka Ford TK5. Vůz byl navržen společností Factory Five Racing. Vedení a instruktáž jim poskytovala nezisková organizace Experience Aviation, kterou v roce 2005 založil Barrington Irving. Ten se proslavil v roce 2007 coby nejmladší člověk, který jako solo cestovatel obletěl zeměkouli.

Otestování vozu předcházel “hackaton” a panelová diskuse s inženýry Fordu

Ještě před tím, než byla Daytona odhalena před testovací dráhou ve vývojovém centru Fordu v Dearbornu, dostali studenti za úkol popřemýšlet, jak by šlo pomocí technologií zlepšit její bezpečnost a také udržitelnost. Diskuse se účastnili také žáci/studenti z Douglas Academy určené pro chlapce ve věku 12-18 let, několik inženýrů Fordu a dále Barrington Irving.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016