4U3A8636
Počítejte s Fordem

Ford F-22 F-150 Raptor: unikátní speciál, který byl vyroben výhradně pro leteckou show EAA AirVenture

 
4U3A8636

Ford již několik let dodává na leteckou show EAA AirVenture unikátní modely, která pak zamíří do aukce. Vloni si přichystal žluto-černo-zelený Mustang coby oslavu legendárního letounu P-51 Mustang Ole Yeller. Letos si pak vzal na paškál ostrý pick up F-150 Raptor, který přetransformoval do verze inspirované stíhačkou Lockheed Martin F-22.

Show, která má za úkol popularizaci letectví

Ve Spojených státech se letecká show Experimental Aircraft Association AirVenture těší velké popularitě. Hlavním posláním show, která se každoročně koná ve městě Oshkosh ve Wisconsinu, je především v mladých lidech vzbudit zájem o letectví.

Svou troškou do mlýna přispívá již několik let i Ford. Modrý ovál pro každý ročník EAA AirVenture postaví unikátní speciál, který pak zamíří do aukce, jejíž výtěžek obdrží organizace Experimental Aircraft Association Gathering of Eagles – v podstatě jakýsi místní “junák” sdružující nadšence do letectví. Letos dražený unikátní Raptor asociaci vynesl 300 000 dolarů, tedy něco přes 7 milionů korun.

Mustang předal žezlo Raptoru

V minulém roce dodalo Ford Performance speciálně upravený trojbarevný Shelby GT350, který připomínal slavný stíhací letoun North American P-51D Mustang. Letos se u Fordu inspirovali letounem F-22, modernějším strojem od známé zbrojařské firmy Lockheed Martin. Stíhačku připomíná především díky svému věrnému lakování od Sherwin-Williams. Za zmínku ale stojí i další úpravy.

Výkon motoru 3,5 V6 EcoBoost vzrostl ze 450 na 545 koní, přibyla sada off-road LED světel, šedé šrafování blatníků, dvojice náhradních AT pneumatik na korbě, vylepšeno bylo odpružení, nový je také audiosystém. Přestavbou interiéru bylo pověřeno studio DeBerti Design. Černo-šedému zbarvení vozu sekundují červené prvky odkazující na červené prvky na přídi a v kokpitu podle všeho nejlepší stíhačky současnosti.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016