Ford-hideaway-bike-carrier-patent-720x340
Počítejte s Fordem

Ford si nechal patentovat nosič kol pro model Mustang

 
Ford-hideaway-bike-carrier-patent-720x340

Zpoza velké louže přišla před pár dny poměrně nečekaná zpráva. Ford vyvinul a nechal si patentovat zabudovaný nosič kol pro svůj ikonický Mustang. Jedná se v zásadě o dvě elektricky ovládané (výsuvné) trubice, na kterých se nacházejí upevňovací body pro dvojici kol. Systém by měl délku auta prodlužovat jen minimálně. Při upevnění kol by navíc měl zůstat zavazadlový prostor normálně přístupný.

Chytrý integrovaný systém

Mechanismus nosiče jízdních kol využívá dvojici trubic integrovaných do zadního nárazníku. Ty se pak zasouvají a vysouvají podle toho, zda se s Mustangem jeho majitel zrovna vydá na cyklistické toulky po Pálavě anebo upřednostní ostré hrátky na okruhu. Systém by měl celkovou délka auta prodloužit jen minimálně. I při použití nosiče by pak měl být přístupný zavazadlový prostor.

Jak ukazuje patentová dokumentace, systém by mohl být ovladatelný i pomocí startovacího klíče. Ve hře jsou také senzory, které by zajistily, že systém při vysouvání nezpůsobí škodu či nezraní kolemjdoucí. 

Cyklistika je pro Ford větší téma, než by se mohlo zdát

Řadu zarytých fanoušků Mustangu asi napadne jedna jediná otázka: proč? A ačkoliv přiznáváme, že konkrétně u Mustanga může dvojice zavěšených kol působit zvláštně, je potřeba se zmínit také o druhé straně mince. Ford se již mnoho let aktivně zaobírá problematikou udržitelnosti dopravy. Automobilka přišla již s několika koncepty elektrokola a dále s vizí nafukovacího jízdního kola, které se snadno vyfoukne a lze jej pohodlně převézt i v malém voze typu Ford Fiesta. Samostatnou kapitolou je pak sharingová služba FordGoRide, která zajišťuje výhodné půjčování elektrokol v oblasti San Francisca.

V kontextu výše zmíněného tak patent s číslem 2017/0190299 A1 rozhodně smysl dává, byť, pravda, většina fanoušků legendárního pony caru se asi obejde i bez něj.

K sériové výrobě nemusí dojít

Nutno říct, že se vysouvací nosič kol běžné výroby možná nikdy nedočká. Jedná se pouze o patent, který nakonec u modrého oválu nemusí použít buď vůbec, anebo jen částečně, případně v kombinaci s jiným technickým řešením. Stejně tak je ve hvězdách, zda by se zařízení dodávalo na všechny trhy, případně třeba jen na ten americký. Ať už bude realita jakákoliv, my za tuto vychytávku dáváme palec nahoru a jsme přesvědčení, že svoji klientelu by si nosič našel.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016