Ford unleashes Line-Lock on Mustang Ecoboost
Počítejte s Fordem

Systém line-lock umožňující “burn-outy” nově dostane i Mustang s motorem EcoBoost pod kapotou

 
Ford unleashes Line-Lock on Mustang Ecoboost

Milovníci Fordu Mustang, kteří svými zadními koly rádi “malují koblihy”, nemají při výběru motorizace příliš na výběr. Systém line-lock umožňující zablokování předních brzd a následný burn-out zadní nápravy je aktuálně dodáván pouze u osmiválcových modelů. Ovšem to se od příštího roku změní. Nově bude k dispozici i se čtyřválcem EcoBoost.

Koblihy pro všechny

Chápeme, že zastánci defenzivní jízdy, instruktoři v autoškole i ekologicky uvědomělejší z nás budou po přečtení následujících řádků asi zralí na dávku utišujících prostředků. Ale prostě taková je realita. Systém line-lock, který při startu až na 15 sekund zablokuje přední brzdy, zamíří i do Mustangů s V4 pod kapotou. Efektivní pálení pneumatik si tak od roku 2018 užijí všichni majitelé legendárního pony caru. Udělat pár koblížků na závodní dráze pak můžete jak v kombinaci s 10stupňovým automatem SelectShift, tak se šestistupňovým manuálem.

Systém určený výhradně na závodní trať

Nutno říct, že systém line-lock není primárně určen pro tapetování parkovacích ploch černou barvou. Jeho smyslem je především zahřátí pneumatik před závodem, nejvíce se využívá před závody v přímce. Podobně jako třeba driftovací režim je i line-lock možné používat výhradně na uzavřených závodních tratích (alespoň to tak stojí v manuálu k vozu). To, že se občas zneužívá i na parkovištích či dokonce v ulicích měst, je samozřejmě věc druhá – a, přiznejme si, ne až tak překvapivá, ono krotit se za volantem Mustangu není jednoduché.

Poměrně prudérním způsobem se vůči line-lock systému (i driftovacímu režimu) postavili na příklad v Austrálii. Výsledkem jejich stížností je fakt, že v současnosti v zemi klokanů Mustang s line-lock systémem oficiálně nekoupíte.

Burn-out je možné sledovat na displeji

Hrubá síla nezbytná k pořádnému roztočení zadních kol a vytvoření dýmu ze spálené gumy bude u nového Mustangu umě kombinovaná s unikátní video-animací průběhu burn-outu na přístrojovém panelu. Během ní coby řidič uvidíte otáčky motoru, rychlost kol, časovač odpočítávající oněch 15 vteřin a také graficky velice zajímavě zpracované rotující kolo obklopené mohutným dýmem.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016