gt5
Počítejte s Fordem

Ford GT konečně odkryl trumfy. Šestiválec EcoBoost má 655 koní a rozjede vůz až na 347 km/h

 
gt5

Od premiéry nového Fordu GT už uběhly téměř dva roky, až do současnosti jsme však stále přesně neznaly jeho technické specifikace, především pak výkon. Ford sice ujišťoval, že přesáhne 600 koní. Kolik to přesně bude, však zůstávalo, nejspíše z taktických důvodů, záhadou. Tedy až do dneška.

655 koní při odlehčené konstrukci znamená raketu na čtyřech kolech

Už v Ženevě před necelými dvěma léty jsem věděli, že se bude pod kapotou nové chlouby z Detroitu skrývat dvakrát přeplňovaný šestiválcový EcoBoost. A tato informace byla mnohokrát doplněna prohlášením, že jeho výkon přesáhne 600 koní. Ovšem jestli to bude 610, 650 či třeba rovnou 700, jsme nevěděli. Dnes už však ano. Ford GT má pod kapotou 655 koní při 6250 otáčkách. A neméně působivým číslem je i točivý moment činící 745 N.m. od 5900 otáček.

Ovšem je tu ještě jedno číslo, na které se často zapomíná, ačkoliv z hlediska jízdních výkonů je skoro stejně důležité jako výkon či “krouťák” – suchá hmotnost. Ta činí pouze 1385 kilogramů, čehož je dosaženo použitím odlehčených materiálů.

Brutální maximálka

Přeplňovaný EcoBoost dokáže výkladní skříň Fordu, jehož cena přesahuje 10 milionů korun, vystřelit až na dech beroucích 347 km/h. Svou drtivou sílu přitom na zadní kola přenáší přes sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku 7DCL750 od firmy Getrag. No a ještě poslední věc. Jakkoliv je to pro jeho šťastné majitele asi nepodstatná informace, má Ford GT spotřebu 16,8 l/100 km v kombinovaném provozu.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016