London Trials New Plug-in Hybrid Vans That Could Help to Deliver
Počítejte s Fordem

Ford poslal do Londýna flotilu plug-in hybridů. Mají zlepšit kvalitu ovzduší v metropoli

 
London Trials New Plug-in Hybrid Vans That Could Help to Deliver

Zástupci Fordu a britské metropole dají ruce dohromady ve snaze zlepšit kvalitu vzduchu ve městě nad Temží. Jde o projekt podporovaný organizací Transport for London, v rámci něhož bude do Londýnských ulic “vysazena” dvacítka plug-in hybridů Transit Custom. Cílem projektu je zjistit, zda je možné, aby lehká užitková vozidla v reálném městském provozu jezdila čistě na elektřinu bez aktivace přídavného spalovacího motoru.

Malý projekt s obrovskými dopady

Dvacetihlavá flotila Transitů Custom se sice může s ohledem na rozměry londýnské metropole jevit jako kapka v moři. Opak je však pravdou. Během běžného pracovního dne vykonají užitkové vozy v Londýně asi 280 000 jízd, při kterých celkově urazí bezmála 13 milionů kilometrů. A co víc, dodávky se na celkovém nákladním provozu během špiček podílí 75 procenty. Za hodinu jich jen centrem Londýna projede více než 7 000.

Pokud by se během několik let podařilo (v drtivé většině) dieselové dodávky nahradit elektromobily či hybridy, znamenalo by to dramatické snížení škodlivých emisí a zdravější a čistší město. 

Iniciativa částečně financovaná britskou vládou

Modrý ovál při projektu úzce spolupracuje s britskými veřejnoprávními institucemi, a to jak na místní, tak celostátní úrovni. Na potenciální expanzi elektřiny v ulicích Londýna se ve výši 4,7 milionu liber finančně podílí také Advanced Propulsion Centre (Centrum pro pokročilou dopravu), které je financováno britskou vládou. 

Nasazení u několika vybraných firem

V rámci projektu nejde o žádné simulované pokusy v laboratorních podmínkách. Hybridní Transity půjdou k vybraným reálným firmám, které je budou využívat ke svým běžným každodenním aktivitám. Ford předpokládá, že se ve velké většině případů provozovatelé aut obejdou zcela bez pomoci přídavného spalovacího motoru a při své jízdě vypustí do ovzduší nulové emise.

Obrovským plusem projektu, který bude trvat celých 12 měsíců, je také zisk cenných údajů týkajících se finančních, provozních i environmentálních výkonů. Ty pak pomohou všem zúčastněným subjektům pochopit, jak v maximální míře využít přednosti elektrifikovaných automobilů.

Projekt probíhá v rámci obří elektro-ofenzivy, v rámci které plánuje Ford do roku 2020 vyslat do světa 13 nových globálních částečně či plně elektrifikovaných modelů.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016