edge2
Počítejte s Fordem

Ford Edge dostal 5 hvězdiček od Euro NCAP

 
edge2

SUV Ford Edge, které na český trh dorazilo teprve nedávno, je pro řadu fanoušků modrého oválu první skutečnou “amerikou” u nás. Už na první pohled se jedná o bytelný vůz. A tuto image si auto udrží, i když se mu podíváme na příslovečný hřebínek. V přísných testech Euro NCAP totiž dostalo plný počet hvězdiček.

Prvotřídní aktivní i pasivní bezpečnost

Edge v testu reprezentoval exemplář s dvoulitrovým dieselem pod kapotou ve výbavě Titanium. Šlo o auto vybavené např. tříbodovými bezpečnostními pásy či čelními, bočními, hlavovými a kolenním (u řidiče) airbagem. Nechyběly ani prvky aktivní bezpečnosti, kam lze zařadit asistenční systémy (např. systém upozorňující na vyjetí z jízdního pruhu či systém automatického brzdění) či třeba omezovač rychlosti.

Asistenční systémy hrají u Fordu Edge prim

Podtrženo a sečteno dostal Ford Edge v testu Euro NCAP:

  • 85 % bodů za ochranu dospělé posádky. Pro zisk pěti hvězdiček je přitom třeba získat alespoň 80 %,
  • 76 % bodů za ochranu dětí. Pro zisk pěti hvězdiček přitom stačí získat alespoň 75 %,
  • 67 % bodů za ochranu chodů. Pro zisk pěti hvězdiček postačí výsledek 60 %
  • 89 % bodů za asistenční systémy. Tady Ford Edge naprosto exceloval. Pro zisk plného počtu hvězdiček totiž postačí poloviční skóre, tedy 50 %.

Metodika hodnocení Euro NCAP

Metodika testování bezpečnosti podle Euro NCAP se neustále mění v závislosti na tom, jak se mění provoz na silnicích. Letos se např. zdvojnásobil podíl bezpečnostních systémů na celkové známce z 10 % na 20 % na úkor nárazové zkoušky, pomocí níž se určuje úroveň ochrany dospělých osob. Ochrana dětí a chodců se v meziročním srovnání nezměnila, když si udržela 20 %.

V celkovém součtu získal Ford Edge 80 % bodů, ke kterému mu pomohl především excelentní výsledek v oblasti bezpečnostních systémů. Nicméně pětihvězdičkové hodnocení by vůz býval získal i bez něj.

 


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016