97-mustang
Počítejte s Fordem

Nikdy není příliš pozdě začít žít naplno. 97letý Švéd si pořídil nový Ford Mustang V8

 
97-mustang

U polárního kruhu, zdá se, mají lidé mimořádně tuhý kořínek. Minimálně tedy jistý Lennart Ribring, 97letý muž ze Švédska, který si nedávno pořídil zcela nový Ford Mustang. A pozor. Žádný EcoBoost, žádný automat. Vitální stařík sedlá vrcholnou osmiválcovou verzi.

80 let aktivním řidičem

Ne, nepřeklepli jsme se. Ribring opravdu za necelé tři roky oslaví stovku. A neméně ohromující je i délka trvání jeho řidičského oprávnění. Zkoušku skládal už v roce 1937. Tedy ještě před počátkem 2. světové války, v roce, kdy stále žil Tomáš Masaryk. Příští rok tedy za volantem oslaví osmdesátou sezonu.

Před půl stoletím jedním z prvních kupců Fordu Mustang

Ribring jako by si liboval v superlativech a rekordech. Mustangu propadl už před 50 lety. Když se dnes ikonický sporťák začal dovážet do Evropy, byl totiž jedním z jeho prvních evropských majitelů. No a v současnosti je s drtivou pravděpodobností nejstarším kupcem nového vozu a dost možná i majitelem.

A co ho ke koupi nadupaného kupátka s logem cválajícího koně vedlo? Na tuto otázku odpovídá Ribring pro švédský anglicko-jazyčný server The Local velmi prostě: “Svého prvního Mustanga jsem si koupil, když mi bylo 35 až 40. A od té doby jsem nikdy nepomyslel na jiné auto.” Co dodat. Prostě stará láska nerezaví.

V8 a manuál

To ale není všechno. Vitální stařík, kterému dost možná v žilách koluje krev slavného vikingského objevitele Leifa Erikssona, si nepořídil žádnou konfekční verzi pony caru s automatem. Pod kapotou mu tepe plnotučný pětilitrový osmiválec a i zpřevodování je ze staré školy – stará se o něj totiž klasický manuál. Tak doufejme, že si bude tento dost možná nejstarší “bad ass” na světě svého miláčka užívat ještě řádku let.

Popularita sportovních vozů Ford se mezi penzisty šíří jako lavina

Ostré vozy Ford se všeobecně mezi sedmdesátníky plus těší velké oblibě. Možná si ještě pamatujete na povedený manželský pár ve věku kolem 75 let z Nizozemí, který si do jednoho z místních autosalonů přijel pro nový Focus RS. A aby toho nebylo málo, na protiúčet nechali mimořádně zachovalý vzácný Ford Escort XR3, který si pořídili už v roce 1981, vlastnili jej 35 let a ujeli s ním 380 tisíc kilometrů.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016