15FordMustang_09_HR
Počítejte s Fordem

I tohle se dalo přežít bez následků. Američan sešrotoval svůj Mustang kabriolet o stožár

 
15FordMustang_09_HR

Před pár týdny se motoristickými portály po celém světě jako kulový blesk prohnala zpráva o jistém Američanovi, který ve městě Ballard ve státě Washington totálně “rozstřelil” nový Mustang kabriolet. S půjčeným vozem se proháněl rychlostí kolem 150 km/h v místě, kde je povolená padesátka. Skončilo to havárií, po které z pony caru zbyly jen trosky. Při pohledu na ně člověk téměř nechápe, že se výtečníkovi za volantem téměř nic nestalo.

Z pekla štěstí

Ačkoliv jde bezpečnost aut s každou jejich novou generací mílovými kroky kupředu (kabriolety nevyjímaje), je příběh, který se stal v americkém státě Washington před pár týdny, stěží uvěřitelný. Řidič při hrozivé nehodě totálně zdemoloval půjčený Mustang kabriolet. On sám však podle britského deníku Daily Mail odmítl ošetření a odešel nezraněn po svých.

Pasivní bezpečnost na špičkové úrovni

Řidič v rychlosti, která byla v hrubém nesouladu nejen s místními silniční předpisy, ale především zdravým úsudkem, si to podle všeho rozdal s jedním ze sloupů veřejného osvětlení, které lemují silnici. Tedy s úzkým pevným předmětem, u kterého, jak známo, nejsou deformační zóny příliš účinné.

A jakkoliv mohou následky karambolu vypadat hrozivě, není rozhodně pravda, že Mustang selhal. Právě naopak. Pokud se podíváme na prostor pro řidiče, zjistíme, že ten zůstal téměř beze změny. S volantem, dveřmi (všimněte si neporušeného skla), ruční brzdou, řadicí pákou a hlavně sedadlem vůbec nic není. A ani přístrojová deska se v podstatě nepohnula.

Jakkoliv fatálně tedy může spoušť po nehodě na první pohled vypadat, není zázračné přežití ledabylého řidiče až tak zázračné. Mustang kabriolet prostě jen v reálném provozu dokázal, že je jeho pasivní bezpečnost na špičkové úrovni.

Což ale samozřejmě nemění nic na tom, že se po adrenalinu bažící výtečník podruhé narodil. Nehoda opravdu mohla skončit fatálně.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016