FS2
Počítejte s Fordem

Drsné testy odolnosti nového Fordu F-Series Super Duty

 
FS2

Nová generace velkého užitkového vozu Ford F-Series Super Duty dorazí na pulty autosalonů pravděpodobně na jaře příštího roku. A podobně jako u generace současné půjde o mimořádně odolný vůz – vlastně spíše pracovní nástroj – který je připravený plnit všechny možné i nemožné úkoly. Aby obstál ve všech podmínkách, podrobili jej inženýři modrého oválu drastickým testům.

Testování na počítači i v reálných podmínkách

F-Series Super Duty prošel nespočtem hodin počítačových simulací, během kterých bylo vypočítáváno zatížení a odolnost ložného prostoru. Hlavně se ale technici s vozem prohnali po testovacím off-road okruhu automobilky Ford v Michiganu. Dělo se tak navíc při osazení celou řadou nástaveb a nákladů od sypačů soli po nosiče skleněných tabulí; auto v terénu vezlo i čtyřkolku.

Žádná barbína

F-Series Super Duty je především pracant. Byl postaven, aby den co den ochotně a spolehlivě dřel i v těch nejtěžších podmínkách. Pro zajištění maximální odolnosti tak dostal oproti běžné třídě F speciální výztuhy a optimalizovaný tvar panelů.

Lehké tělo umí těžkou práci

Stejně jako menší model F-150 využívá i Super Duty karoserii ze slitiny hliníku. Fordu se takto podařilo uspořit více než 150 kilogramů hmotnosti, což se pozitivně projeví na jízdních vlastnostech, průchodnosti terénem a samozřejmě spotřebě paliva. Vozidlo stojí na klasickém rámovém základě, který je z více než 95 % tvořen vysokopevnostní ocelí.

Do Super Duty zatím přeplňování nedorazilo

Zatím sice neznáme přesné údaje o pohonných jednotkách. Jisté však je, pod kapotou nalezneme tyto prověřené a oblíbené agregáty:

  • 6,7l diesel Power Stroke V8
  • 6,2l benzín V8 zpřevodovaný automatickou převodovkou TorqShift-G vyvinutou speciálně pro tento vůz
  • 6,8l benzín V10

Jsem pracant, ale dobře vybavený

Odolnost a důraz na pracovní výkony a spolehlivost ještě nutně nemusí znamenat spartánský přístup k výbavě. Super Duty se bude dodávat v pěti výbavových stupních. Dostupná je např. třetí verze komunikačního a zábavního systému Sync, adaptivní tempomat, čtyřpaprsková světla a mnoho dalšího. Samostatnou kapitolou jsou pak pokročilé bezpečností a sledovací systémy. Vůz si pohlídá mrtvý úhel či vybočení z pruhu. Máte-li zapřažen přívěs, přijde vhod sedmero kamer, které sledují okolí celé soupravy. Tohle auto na to nevypadá, ale opravdu jej může řídit každý.

Vůz v ČR oficiálně nebude. Individuální dovoz je ale možný

Fordy třídy F se sice v ČR v běžném zastoupení neprodávají. Individuálně ale není problém je importovat. Po českých silnicích jezdí “efek” poměrně hodně. Náhradní díly jsou dostupné bez problémů. Pokud jste se tedy do tohoto drsňáka zamilovali, máte dveře dokořán.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016